واعظی: ماه های پایانی تحریم است ، آمریکا به اهدافش نرسید

به گزارش مستند حیات، رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: با علامت هایی که از کشور های اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده ایم، در ماه های پایانی تحریم قرار داریم.

واعظی: ماه های پایانی تحریم است ، آمریکا به اهدافش نرسید

به گزارش مستند حیات، محمود واعظی امروز در مراسم رونمایی از دو فیس لیفت جدید سایپا و خروج خودروی پراید از خط تولید، گفت: اگر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را در نظر بگیریم، در صنعت خودروسازی کشور بیش از 1.5 میلیون نفر مشغول کارند. از سویی دیگر نزدیک 50 حلقه رشته فعالیت به صنعت خودروسازی مرتبط هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اضافه نمود: با توجه به اهمیت بالای صنعت خودرو، اولین حوزه ای که مورد تحریم قرار گرفت، همین صنعت بود تا از این طریق ارزش اضافه نموده و اشتغال در کشور از بین برود و اگرچه در مقاطعی به مشکل هم برخوردیم اما مدیران ما توانستند این شرایط را اداره کنند.

وی ادامه داد: مطابق با گزارش وزارت صمت به دولت، طی سال جاری تولید خودرو 19 درصد و تولید وانت بار بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

واعظی با تاکید بر اینکه باید پژوهش اولویت اول صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور باشد، گفت: تا زمانی که به کیفیت و توسعه توجه نشود، هرچقدر هم تولید داشته باشیم،در واقع در حال کپی سازی هستیم. زمانی می توانیم خودروساز حرفه ای شویم که به R&D توجه داشته باشیم. ساخت داخل با R&D پیوند دارد.

وی اضافه نمود: از زمان آغاز تحریم ها به ویژه تحریم های دو سال گذشته، اراده ما برای ساخت داخل بیشتر شده است.

واعظی گفت: در صورت رفع تحریم ها ممکن است که واردات برای خودروساز و قطعه ساز سودآوری به همراه داشته باشد اما مدیران نباید این دوره سخت را فراموش کنند و باید با تمام قوت ساخت داخل را جلو ببرند. خودروسازان ما نباید هیچ وقت از خودرویی که می سازند راضی باشند، همیشه باید به فکر افزایش کیفیت به ویژه در بخش ایمنی سازی باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به قیمت خودروها، گفت: 3 سال قبل این موضوع را در ستاد اقتصادی دولت حل کردیم؛ آن زمان ابلاغ کردیم که کارخانه به نیت پایین آمدن نرخ ها، 5 درصد زیر قیمت بازار، بتواند خودرو بدهد؛ در دوره وزارت آقای شریعتمداری این موضوع اجرا نشد در دوره آقای رحمانی هم فقط امروز و فردا شد فلذا امیدواریم در این دوره این مصوبه اجرایی شود.

وی گفت: البته باید تولید بالا برود تا بازار اشباع شود؛ الان بیشتر سود به جیب دلالان می رود و فشار روی خودروساز و قطعه ساز است. از طرفی هم نمی توان یک دفعه قیمت ها را کاهش داد. به طور کلی ما موافق قیمت بالا یا پایین نیستیم بلکه به قیمت منطقی اعتقاد داریم.

این مقام مسئول به ضرورت صادرات خودرو اشاره و تاکید کرد: تا زمانی که صادرکننده نشویم کیفیت بالا نمی رود؛ با استفاده از بازارهای منطقه و همسایه ها باید صادرات را رونق دهیم.

واعظی همچنین با اشاره به تحریم ها، گفت: امیدواریم در ماه های آینده شرایط تحریمی کشور تغییر کند زیرا هدف آنهایی که ما را تحریم کردند تسلیم شدن ایران طی 3 الی 4 ماه بود اما الان 2.5 سال گذشته است و ما در این مدت علاوه بر اینکه تسلیم نشدیم، اتکایمان به خودمان نیز افزایش یافت.

وی اضافه نمود: زندگی مردم سخت شده، اما چیزی متوقف نشده است؛ تحریم کنندگان فقط ایجاد مزاحمت کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: با علامت هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده ایم در روزهای پایانی تحریم قرار داریم زیرا تحریم کنندگان به هیچ یک از اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود نرسیدند. باید تاکید کنم که ماه های آینده شرایط به مراتب بهتر می شود.

واعظی شرح داد: اگر ترامپ خواب این را می دید که در چهلمین سالگرد انقلاب دیگر نظام نیست، می بینیم که نظام ما سرپاست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "واعظی: ماه های پایانی تحریم است ، آمریکا به اهدافش نرسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واعظی: ماه های پایانی تحریم است ، آمریکا به اهدافش نرسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید