نقش حساس هرمزگان در تولید انتقال و توزیع فرآورده های نفتی کشور

به گزارش مستند حیات، مدیر پخش فرآورده های نفتی هرمزگان با اشاره به نقش این استان در تولید و توزیع فرآورده های نفتی کشور، گفت: این استان در انتقال و توزیع فرآورده های نفتی نقش حساس و مؤثری در تأمین انرژی کشور به عهده دارد.

نقش حساس هرمزگان در تولید انتقال و توزیع فرآورده های نفتی کشور

به گزارش مستند حیات آنلاین به نقل از ایرنا، عبدالله احمدی کمرپشتی سه شنبه 3 تیر در نشست مشترک مدیران نفتی هرمزگان اظهار کرد: در یک سال گذشته تا به امروز هیچ کندی در توزیع فرآورده های نفتی به دیگر نقاط کشور نداشته ایم و این استان در تولید فرآورده های نفتی نقشی مهم و حساس را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: با بهره برداری از فاز جدید افزایش ظرفیت شرکت پالایش نفت بندرعباس و در مدار تولید قرار دریافت فازهای تولیدی پالایشگاه بزرگ میعانت نفت ستاره خلیج فارس حجم تولیدات ورودی به انبارهای نفت پخش فرآورده های نفتی هرمزگان افزایش چشمگیری داشته است.

مدیر پخش فرآورده های نفتی هرمزگان افزود: بااین حال به رغم شیوع ویروس کرونا با همان زیرساخت های قبلی و حتی بدون افزایش نیروی انسانی و تلاش جهادی کارکنان هیچ کندی در توزیع فرآورده به دیگر نقاط کشور نداشته ایم.

مدیرعامل پالایشگاه میعانت گازی ستاره خلیج فارس نیز با ابراز رضایت از شرایط پایدار تولید در این پالایشگاه به تشریح عملیات 6 روزه تعویض مبدل کندانسوز سطحی کمپرسور گردشی گاز هیدروژن واحد بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد.

محمدعلی دادور دراین باره افزود: تعویض این مبدل سبب پیشگیری از هدر رفت 25 هزار لیتر آب در روز می شود و همچنین تأثیر بسزایی در افزایش تکتان و کیفیت محصول نهایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با اتکا به دانش، تلاش و اقدام های جهادی نیروهای این پالایشگاه تصمیم بر آن شد تا تعمیرات اساسی را در واحد بنزین سازی بدون متوقف کردن فرآیند تولید بنزین آغاز کنیم که اقدامی کم نظیر در صنعت نفت کشور است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه میعانت گازی جهان در زمینی به مساحت 700 هکتار در ضلع غربی پالایشگاه بندرعباس ساخته شده و ظرفیت این پالایشگاه 360 هزار بشکه میعانت گازی است که در قالب سه مرحله 120 هزار بشکه ای در نظر گرفته شده است.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خلیج فارس نیز به شرایط خطوط انتقال فرآورده در دو جهت اسکله های نفتی و سراسری اشاره کرد و افزود: 50 درصد فرآورده نفتی کشور از طریق خطوط لوله منطقه خلیج فارس انجام می شود.

علیرضا عطار افزود: انتقال فرآورده های نفتی از پالایشگاه نفت بندرعباس، پالایشگاه ستاره خلیج فارس و شرکت پخش فرآورده های نفتی به استان های هم جوار، انتقال نفت خام تولیدی شرکت فلات قاره منطقه قشم به پالایشگاه بندرعباس و انتقال فرآورده های نفتی وارداتی و صادراتی از طریق خطوط لوله اسکله شهید رجایی ازجمله مهم ترین مسئولیت های خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خلیج فارس است.

وی افزود: در نوروز سال 98 یک میلیارد و 61 میلیون و 874 هزار و 349 لیتر انواع فرآورده های نفتی از بندرعباس به سمت مبدأهای مصرف در مرکز و شمال کشور ارسال شد.

به گفته عطار، از این مقدار فرآورده های ارسالی افزون بر 860 میلیون لیتر بنزین، 36 میلیون لیتر نفت سفید، 134 میلیون لیتر نفت گاز یورو و حدود 30 میلیون لیتر نفت گاز بوده است.

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه خلیج فارس یکی از مناطق دوازده گانه شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران است که در سال 93 فعالیت خود را در شهرستان بندرعباس مرکز استان هرمزگان آغاز کرده است.

این شـرکت به صورت شبانه روزی انتـقال ایمن نفت خام از مبادی تولید به پالایشگاه ها، دریافت فرآورده های نفتی مانند بنـزین، بنزین سـوپر، نفـت سفید، نفـت گاز از پالایشـگاه ها و مبـادی واردات و انتقال آن ها به مخازن انـبارهای متصل به خطوط لوله در سـراسر کشور، تأمین سوخت مایـع نیـروگاه ها، فرودگـاه ها و خـوراک بخـشی از صـنایع پتروشیمی را بر عهده دارد.

سه مرکز انتقال نفت بندرعباس، قطب آباد و مهر آران به منظور مأموریت این منطقه به صورت شبانه روزی در انتقال حجمی معادل 320 هزار بشکه فرآورده نفتی به استان های هم جوار نقش اصلی دارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "نقش حساس هرمزگان در تولید انتقال و توزیع فرآورده های نفتی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش حساس هرمزگان در تولید انتقال و توزیع فرآورده های نفتی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید