علیرضا فغانی را از لیست بین المللی ایران بیرون کشیدند!

به گزارش مستند حیات، علیرضا فغانی را از لیست بین المللی بیرون کشیدند! این خبر آنقدر به خودی خود شوکه کننده است که خودش می تواند مانند بمبی باشد که جامعه فوتبالی را می ترکاند. پرافتخارترین داور ایرانی که در رزومه خود قضاوت در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیای 2014، فینال جام ملت های آسیای 2015، فینال جام باشگاه های دنیا 2015، فینال المپیک 2016 ریو، نیمه نهایی جام کنفدراسیون های 2017 و رده بندی جام دنیای 2018 را دارد، حالا با تصمیم کمیته داوران از فهرست داوران بین المللی حذف شده است و با این تصمیم فغانی فرصت حضور در جام دنیای 2022 قطر را از دست می دهد و این در نوع خودش برای جامعه داوری و فوتبال ایران یک نوع فاجعه محسوب می گردد.

علیرضا فغانی را از لیست بین المللی ایران بیرون کشیدند!

مهاجرت، بهانه حذف شدن!

فصل پیش بود که علیرضا فغانی خبر مهاجرت خود را رسماً گفت و این داور که به نظر می رسید دلخوری شدیدی از فضای حاکم بر فوتبال ایران دارد، تصمیم گرفت مثل فوتبالیست ها لژیونر شده و خودش را از فضای فوتبال ایران دور کند و این بار در کشور استرالیا سوت بزند. این مسأله به لحاظ بعد اقتصادی هم می توانست برای فغانی که در ایران رقم ناچیزی را برای هر قضاوت می گرفت، خوب باشد.

خیلی ها بر این باور بودند این تصمیم فغانی نشان از اشباع شدن او از داوری است و او تقریباً به هر چیزی که می خواسته در این داوری رسیده! اما فغانی خودش چنین فرضیه ای را تأیید نکرد و تصمیم داشت در جام جهانی 2022 هم درخششی دیگر داشته باشد، اما از روزی که او فوتبال ایران را ترک کرد زمزمه هایی مبنی بر کنار گذاشتنش از لیست بین المللی به گوش رسید. حتی در زمان ریاست راهنمایی ممبینی در کمیته داوران قرار بود این تصمیم اجرایی گردد که بنا بر مصلحت جامعه داوری این تصمیم عملی نشد، اما خود فغانی ماجرای جلسه ممبینی با دیگر مسئولان فدراسیون را رسانه ای کرد تا دلخوری اش از او را آشکار کند.

بعد از ریاست ممبینی در کمیته داوران و حضور اسماعیل صفیری در این کمیته نیز بار دیگر خبر کنار گذاشتن فغانی از لیست بین المللی رسانه ای شد و حتی اینطور گفته شد موعود بنیادی فر و اطرافیانش هم اصرار زیادی به این ماجرا داشتند تا بتوانند جایگاه اولی فغانی را در لیست از آن خود نمایند که باز هم این خبر تکذیب شد و اینطور وانمود کردند که در خصوص لیست بین المللی داوران قرار نیست آب از آب تکان بخورد!

همه چیز از اتاق فکر اصفهانیان آغاز شد

اما در میان همه این تکذیب ها در اتاق فکر کمیته داوران خبر های دیگری بود، چراکه این بار دوباره اصفهانیان جایگاه ریاست کمیته داوران را پس گرفته بود و قصد داشت خودش لیست بین المللی داوری را تغییر دهد. پس در روز هایی که همه سرگرم فضای ناامن فوتبال به دلیل بیماری موذی کرونا بودند و هیچ کس حواسش به شرایط داوری نبود، در دو استان خبر های تازه ای بود که می توانست مانند بمبی لیست بین المللی را بترکاند. منصوریان در مشهد و مومنی در مازندران برای رفتن در لیست بین المللی تست دادند.

با دریافت تست از این داوران پچ پچ ها آغاز شد و هرکس حدس می زد کدام داور قرار است از لیست بیرون بیاید، اما هیچ کس حتی از خیالش هم رد نمی شد که نفر کنار گذاشته فغانی باشد. هفت داور (علیرضا فغانی، موعود بنیادی فر، بیژن حیدری، پیغام حیدری، حسن اکرمی، وحید کاظمی و امیر عرب براقی) در لیست بین المللی هستند که ترتیب اسم این داوران در لیست، جایگاه بین المللی آن ها را نیز تعیین می نماید. شاید در وهله اول تمام نگاه ها برای بیرون آمدن از لیست به نفرات آخر دوخته شده بود، اما چه کسی حدس می زد آن فرد، نفر اول لیست بین المللی و پرافتخارترین داور ایران باشد.

یک بام و دو هوا، حکایت قانون کمیته داوران!

اما چطور و با چه بهانه ای این داور از لیست بیرون آمد؟ اینطور که گفته می گردد مسئولان کمیته داوران ادعا کردند هر داور برای اینکه در لیست بین المللی باشد باید 10 قضاوت در لیگ برتر داشته باشد که فغانی به دلیل حضور در استرالیا قضاوتی نداشته و از نظر قانونی نمی تواند در لیست باشد، اما نکته اینجاست که فرد جایگزین یعنی علی اصغر مومنی که قرار است وارد لیست گردد 8 قضاوت در لیگ داشته و اگر بهانه کمیته داوران برای این ادعا درست باشد، مومنی هم از نظر قانونی نمی تواند در لیست قرار بگیرد.

به هر حال با هر ترفندی که کمیته داوران فغانی پرافتخار را از لیست بیرون کشید و فرصت حضور در جام جهانی بعدی را از او گرفت، فرصت حضور دو یاری داور ایرانی را هم در جام جهانی قطر سوزاند، چراکه اگر فغانی به جام جهانی نرود، محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی هم نمی توانند در این جام شرکت نمایند و از این لحاظ سه نماینده ایران از جام جهانی حذف می شوند که این در نوع خودش فاجعه محسوب می گردد.

نکته دیگر اینکه با حذف فغانی از لیست، نفر دوم یعنی موعود بنیادی فر نفر اول لیست می گردد که بعید است حتی یکی از افتخارات فغانی را بتواند در آینده کسب کند. مثل اینکه کمیته داوران غیر از اینکه با بی تدبیری باعث خشکسالی در داوری ایران شده، تک ستاره این حرفه را هم سوزاند تا خیال شان راحت گردد که ما دیگر سرمایه ای برای افتخار در سطح بین المللی نداریم.

منبع:ایران ورزشی

منبع: فرارو

به "علیرضا فغانی را از لیست بین المللی ایران بیرون کشیدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیرضا فغانی را از لیست بین المللی ایران بیرون کشیدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید