شناسایی پروتئین پیش بینی کننده بیماری کووید 19

به گزارش مستند حیات، مطالعه جدید محققان نشان می دهد میزان بالای پروتئین suPAR در خون افراد مبتلا به کووید 19 عامل پیش بینی کننده دوره شدیدتر این بیماری است.

شناسایی پروتئین پیش بینی کننده بیماری کووید 19

به گزارش مستند حیات از مهر، محققان دریافتند وجود پروتئین suPAR (soluble urokinase plasminogen activator receptor) به دانشمندان در پیش بینی اینکه چه کسی با احتمال ابتلاء به بیماری کووید 19 شدیدتر روبروست کمک می کند.

این یافته به متخصصان کادر درمان در شناسایی افراد نیازمند به مراقبت های ویژه کمک می کند تا در بیمارستان باقی بمانند و درمان را دریافت کنند. بدین ترتیب، افراد مبتلا به بیماری کم شدت تر می توانند در خانه مانده و تحت درمان قرار گیرند.

دکتر ژوچن ریزر سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه راش شیکاگو آمریکا، در این باره می گوید: اگر ما میزان پروتئین suPAR خون را به عنوان بخش تشخیص بیماری کووید 19 اندازه گیری کنیم، می توانیم در مورد بستری افراد در بیمارستان یا فرستادن شأن به منزل تصمیم بگیریم.

وی در ادامه می افزاید: میزان suPAR پلاسمای خون به ما امکان کنترل بهتر بیماری و بکارگیری درمان های جدید و حفاظتی را از همان ابتدا می دهد.

در این مطالعه، داده های مربوط به 15 بیمار کووید 19 در مرکز پزشکی دانشگاه راش و 57 بیمار از دانشگاه آتن یونان بررسی شدند.

محققان بعد از اندازه گیری میزان suPAR خون بیماران دریافتند افراد دارای میزان بالاتر suPAR در خون شأن در مقایسه با بیماران میزان پایین تر این پروتئین سریع تر نیاز به لوله گذاری برای دریافت تنفس مصنوعی دارند.

به گفته محققان، از آنجایی که suPAR واکنش دهنده سیستم ایمنی درونی است می تواند نشانگر شدت بیماری باشد. این نتایج نشان می دهد که میزان بالاتر suPAR پلاسما، موجب عملکرد بدتر ریه های این بیماران خواهد بود. هر چقدر میزان suPAR بیشتر باشد، در مدت زمان کوتاه تری بیمار نیاز به دستگاه تنفسی خواهد داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "شناسایی پروتئین پیش بینی کننده بیماری کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی پروتئین پیش بینی کننده بیماری کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید