شبح انتقال آب بر سر البرزی ها

به گزارش مستند حیات، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز در خصوص پیامدهای منفی طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران هشدار داد و گفت: با اینکه این طرح انتقال آب هنوز گزارش ارزیابی زیست محیطی ندارد ولی تاسیسات آن تکمیل شده است.

شبح انتقال آب بر سر البرزی ها

اخیرا نقل قولی از طرف مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در بعضی رسانه ها و شبکه های مجازی منتشر شد مبنی بر این بود که با اجازه مسئولان البرز، آب رودخانه کرج به صورت آزمایشی به وسیله تونل به تهران منتقل می گردد.

در این باره، حسین محمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز در گفت و گو با مستند حیات، با اشاره به اینکه رسانه ها یک خبر دروغ از ما نوشتند و حالا ما باید نسبت به آن جوابگو باشیم، گفت: من یک مصاحبه داشتم که در آن این موضوع را که در گذشته انتقال آب رودخانه کرج به تهران به طور آزمایشی صورت گرفته است، مطرح کردم، ولی رسانه ها این طور وانمود نموده و نوشتند که این انتقال آب قرار است در آینده انجام گردد.

وی تاکید نمود: خبری را که در بعضی رسانه ها منتشر شده مبنی بر اینکه قرار است به طور آزمایشی انتقال آب از رودخانه کرج به تهران انجام گردد، تکذیب می کنم. من این موضوع را در مصاحبه ها و گفت و گوهایم مطرح نکردم بلکه عنوان کردم که این طرح در گذشته صورت گرفته است، بنابراین فعلی که به کار بردم برای گذشته بوده نه برای حال یا آینده.

مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز در پاسخ به این پرسش که با توجه به انتقال آزمایشی آب رودخانه کرج به تهران، تا چه حد امکان اجرایی شدن این طرح انتقال آب وجود دارد؟ گفت: انتقال آزمایشی رودخانه کرج در اواخر سال 1382 در یک مقطع زمانی کوتاه به منظور تست و کنترل تاسیسات انتقال آب اجرا و حدود یک سوم آب رودخانه به تهران منتقل شد ولی این طور نبود که کل آب رودخانه را به وسیله تونل منتقل نمایند.

آسیب های استان البرز در صورت انتقال آب رودخانه کرج به تهران

محمدی با بیان اینکه با این انتقال شاهد هیچ گونه خسارتی نبودیم، اضافه نمود: در حال حاضر با بحث انتقال دائم رودخانه کرج به تهران به وسیله تونل مشکل داریم چون می تواند خسارت های محیط زیستی به دنبال داشته باشد. انتقال آب رودخانه کرج پیامدها و آثار منفی از لحاظ به خطر انداختن اکوسیستم و حیات زیر سد که مسیری حدود 25 کیلومتر است به دنبال خواهد داشت.

این مقام مسئول تاکید نمود: اگر حق آبه زیست محیطی رودخانه کرج رعایت نگردد علاوه بر اینکه گونه های آبزی مانند قزل آلا از بین می فرایند، حیات طبیعی رودخانه، اراضی کشاورزی و فضای سبز پیرامون رودخانه به مخاطره می افتد. در حاشیه رودخانه مراکز خدماتی و تفریحی و گردشگری بسیاری داریم که بنیان آنها به آب رودخانه کرج وابسته است که در صورت انتقال آب این رودخانه به وسیله تونل این ظرفیت ها تحت تاثیر قرار گرفته و از بین می فرایند.

طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران گزارش ارزیابی زیست محیطی ندارد

محمدی با تاکید بر اینکه انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی طرح انتقال آب رودخانه کرج لازم است، گفت: گزارش ارزیابی زیست محیطی باید در مرحله امکان سنجی و پیش از اجرای پروژه و ساخت تونل توسط وزارت نیرو تهیه می شد ولی با وجود تکمیل تونل ها انجام نشده است.

علاوه بر این حق آبه رودخانه کرج و سهم طبیعی این رودخانه در دست مطالعه است که بعد از انتها مطالعات در خصوص سهم و حق آبه زیست محیطی رودخانه کرج با دولت آغاز به رایزنی خواهیم کرد، تا در هنگام انتقال آب، میزان حق آبه رودخانه کرج به طور کامل در نظر گرفته گردد.

وی در خصوص زمان پیش بینی شده برای اجرای طرح انتقال آب رودخانه کرج، اظهار بی اطلاعی نموده و گفت: این موضوعی است که مدیران وزارت نیرو باید پاسخ بدهند. تا الان خبری نبوده ولی ما قبلا بارها مخالفت خود را با این طرح اعلام نموده ایم. در سفر اخیر دولت به استان البرز نیز این موضع را مجددا مطرح کردیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز تاکید نمود: اول باید احتیاج آبی رودخانه کرج را با روش های علمی محاسبه نموده و بعد، از آن حق دفاع کنیم، تا سه یا چهار ماه آینده نتیجه مطالعات و برآوردها آماده شده و میزان احتیاج آبی رودخانه کرج معین خواهد شد. دولت و سازمان حفاظت محیط زیست نیز مصمم است تا حق آبه زیست محیطی رودخانه رعایت گردد.

به گزارش مستند حیات، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست که بارها بر ضرورت ارزیابی زیست محیطی پروژه های انتقال آب تاکید نموده، پیش از این در خصوص انتقال آب کرج به تهران، گفته بود کسب موافقت سازمان محیط زیست برای انتقال آب رودخانه کرج به پایتخت لازم است.

همچنین بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه محیط زیست انتقال آب را طرح مردودی برای حل بحران کم آبی می دانند و بارها اعتراض خود را به این سیاست اعلام نموده اند.

حال فارغ از درستی یا غلطی بحث انتقال آب به طور عام، سئوال اصلی این است که چرا با طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران بدون داشتن گزارش ارزیابی زیست محیطی موافقت شده است و وزارت نیرو در نبود مطالعات ارزیابی با چه مجوزی به ساخت تاسیسات انتقاق آب رودخانه کرج به تهران مبادرت نموده است؟

انتظار می رود محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر با قدرت و نفوذ بیش تر و از موضع بالا به اقدامات دستگاه های اجرایی به ویژه وزارت نیرو نظارت داشته باشد. اگر این وزارتخانه وظیفه تامین آب شرب شهفرایندان را برعهده دارد سازمان حفاظت محیط زیست نیز مسئولیت تامین حق آبه طبیعت را عهده دار است و تحت هیچ شرایطی نباید از این وظایف کوتاه بیاید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شبح انتقال آب بر سر البرزی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبح انتقال آب بر سر البرزی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید