درمان سرطان با افزایش قدرت سیستم ایمنی امکان پذیر شد

به گزارش مستند حیات، ایمونوتراپی به عنوان روشی که قدرت سیستم ایمنی بدن بیمار را برای حمله به تومور ها تقویت می کند به عنوان آنچه در جامعه سرطان اکنون یکی از پایه های اصلی درمان سرطان نامیده می شود، ظهور کرده است.

درمان سرطان با افزایش قدرت سیستم ایمنی امکان پذیر شد

به گزارش گروه فناوری مستند حیات به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای سال های طولانی، پایه درمان سرطان روش هایی، چون جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی بود. اما با پیشرفت فناوری و دانش حوزه سلول درمانی، درمان های هوشمند و هدفمند، به عنوان روشی نوآورانه برای درمان سرطان، کارآمدی خود را به اثبات رسانده اند.

در سال های اخیر، ایمونوتراپی به عنوان روشی که قدرت سیستم ایمنی بدن بیمار را برای حمله به تومور ها تقویت می کند به عنوان آن چه در جامعه سرطان اکنون یکی از پایه های اصلی درمان سرطان نامیده می شود، ظهور کرده است.

یک روش ایمونوتراپی که به سرعت در حال پررنگ شدن است، جمع آوری و استفاده از سلول های ایمنی خود بیماران برای درمان سرطان است. انواع مختلفی از ACT وجود دارد، اما تا به امروز، یکی از پیشرفته ترین پیشرفت های بالینی، سلول درمانی به کمک لنفوسیت های تی یا Car T cell Therapy نامیده می شود.

استفاده از سلول های سیستم ایمنی در درمان سرطان

سلول های تی، نوعی از سلول ها هستند که در حفظ ایمنی بدن تاثیری ویژه دارند. کشف و نابودی عوامل بیماری زا و سلول های آلوده وظیفه اصلی این نوع سلول ها به شمار می رود که به سلول تی یا لنفوسیت تی معروف هستند. در این راه نیز از پروتئین هایی استفاده می کند که در سطح این سلول ها وجود دارد و با پروتئین های سطح این عوامل خارجی پیوند می خورند.

از آن جایی که سلول های تی تا سالیان مدیدی پس از عفونت در خون باقی می مانند، در حافظه بلندمدت دستگاه ایمنی بدن نیز نقش ایفا می کنند. به کمک فناوری سلول درمانی این روزها، فناوری سلول درمانی از بین بردن برخی از بیماری های خاص ممکن شده است.

در این نوع درمان، سلول های T بیمار، در آزمایشگاه تغییر و به سلول های سرطانی حمله می کند. سلول های یادشده، از خون بیمار گرفته می شود. سپس ژن یک گیرنده خاص که به پروتئین خاصی از سلول های سرطانی بیمار متصل می شود، به سلول های تی در آزمایشگاه اضافه می شود.

گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) نامیده می شود. تعداد زیادی از سلول های T در آزمایشگاه رشد می یابند و با تزریق به بیمار داده می شوند. سلول درمانی T با استفاده از CAR که کارتی سل تراپی نیز نامیده می شود. برای درمان برخی سرطان های خون مورد استفاده قرار می گیرد و این روش برای درمان انواع دیگر سرطان در حال مطالعه است.

در حال حاضر فناوری سلول درمانی در کشورمان با کمک شرکت های دانش بنیان، پژوهشگاه های فعال در حوزه سلول درمانی و پزشکی بازساختی فعال هستند. ستاد توسعه فناوری های سلول های های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه طرح های فناورانه، پژوهش ها، محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه سلول درمانی حمایت می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "درمان سرطان با افزایش قدرت سیستم ایمنی امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان با افزایش قدرت سیستم ایمنی امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید