داستان نویسی زندانی سیاسی در ترکیه، روزنه ای به امید

به گزارش مستند حیات، اولین اثر ادبی دمیرتاش در سال 2017 با عنوان سحر منتشر شد. سحر مجموعه ای از داستان های کوتاه بود که به زندگی روزمره به ویژه زندگی زنان می پرداخت.

داستان نویسی زندانی سیاسی در ترکیه، روزنه ای به امید

صلاح الدین دمیرتاش زندانی سیاسی کرد ترکیه به داستان نویسی روی آورده است و جامعه ترکیه هم از آثار او استقبال می نماید.

به گزارش مستند حیات، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به فعالیت های ادبی صلاح الدین دمیرتاش و چاپ آثار تولیدی او در زندان پرداخت.

صلاح الدین دمیرتاش یکی از فعالان سیاسی کُرد ترکیه است که با اتهامات امنیتی از جمله حمایت از تروریسم، هم اکنون در زندان است.

در ترکیه، تروریسم یکی از اتهامات علیه مخالفان سیاسی نزدیک به گروه های کرد ترکیه است.

توضیح عکس: صلاح الدین دمیرتاش/ سخنرانی در شهر کردنشین دیاربکر ترکیه - سال 2016 - خبرگزاری فرانسه

صلاح الدین دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هم کاندیدا شد و رقیب سرسخت اردوغان به شمار رفت. او از داخل زندان در رقابت های انتخابات شرکت کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری 2018، او از زندان، نفر سوم شد. در انتخابات پارلمانی همان سال هم حزبی که قبلا دمیرتاش رهبری آن را برعهده داشت، صندلی سوم را کسب کرد.

وی به تازگی به صورت مکتوب با خبرگزاری فرانسه نیز مصاحبه نموده است.

خبرگزاری فرانسه فعالیت های ادبی دمیرتاش را رهایی از زندان از طریق نوشته ها توصیف می نماید.

کتاب های ادبی و داستان های او به زبان های زیادی ترجمه و در ترکیه با استقبال خوانندگان روبه رو شده است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است: میله های زندان نتوانسته نظرات فعال سیاسی مخالف در ترکیه صلاح الدین دمیرتاش را خفه کند. رهبر سابق حزب دموکراتیک ملت ها به گروهی از زندانیان در ترکیه پیوست که برای آزادی، به قلم روی آورده اند.

او در پاسخ مکتوب به سوالات ارسالی خبرگزاری فرانسه نوشت: اینجا هیچ چیزی نیست جز چهار دیوار و یک درب

این پاسخ ها را وکیل دمیرتاش منتقل نموده است.

توضیح عکس: صلاح الدین دمیرتاش / سخنرانی تبلیغاتی از زندان به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری - سال 2018

دمیرتاش بیش از سه سال قبل، بازداشت شد. وی متهم به اداره سازمان تروریستی، انجام تبلیغات تروریستی و تحریک به انجام جرایم است. او با مجازاتی نزدیک به 142 سال زندان روبه رو است.

اولین اثر ادبی دمیرتاش در سال 2017 با عنوان سحر منتشر شد. سحر مجموعه ای از داستان های کوتاه بود که به زندگی روزمره به ویژه زندگی زنان می پرداخت. 240 هزار نسخه از این کتاب چاپ و به 16 زبان ترجمه شد.

پس از آن، دو کتاب دیگر هم از دمیرتاش منتشر شدند که هر دو مجموعه داستان های کوتاه بودند. دیفران و لیلان که در ژانویه گذشته (ماه قبل) به چاپ رسیدند.

خبرگزاری فرانسه افزود: این رهبر سابق حزب دموکراتیک ملت ها و حامی نمودها در سال 2016 بازداشت شد و به زندان افتاد. این بخشی از حمله سرکوب و پاکسازی بعد از کودتا علیه اردوغان بود. این کودتا مغلوب شد.

امروزه این زندانی، نوشتن را یکی از انواع مقاومت می داند و می گوید: هر چیزی انجام می گردد تا اراده تضعیف و شخصیت نابود گردد.

دولت ترکیه، دمیرتاش را متهم می نماید که به اندازه کافی با حزب کارگردان کردستان (پ ک ک) مرزبندی ننموده است.

در ماه گذشته میلادی (ژانویه) بعد از تبدیل کتاب دیفران به نمایشنامه و نمایش، جنجال شکل گرفت. وزیر کشور ترکیه (سلیمان سویلو) گفت: آنها نمی توانند خون دستشان را از طریق تئاتر پاک نمایند.

امیرعلی ترکمان مدیر انتشارات دیبنوت که کتاب های دمیرتاش را منتشر می نماید می گوید: با انتشار کتاب های دمیرتاش، او به مجموعه نویسندگانی پیوست که آثار خود را از پشت میله های زندان نوشته اند.

توضیح عکس: امیر علی ترکمان مدیر انتشارات دیبنوت، ناشر دمیرتاش در آنکارا - فوریه 2020 - خبرگزاری فرانسه

او به خبرگزاری فرانسه گفت: زندان های ترکیه، نویسندگان زیادی را عرضه نموده است. ناظم حکمت که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین شاعران دنیا شناخته می گردد بعضی از بهترین کارهایش را از زندان نوشت.

وی افزود که انتشاراتش از سوی بعضی ملی گرایان تهدید شده است. ملی گرایان او را به انتشار آثار یک دشمن کُرد متهم می نمایند اما این ناشر اصرار دارد که این فشارها با زمانی که انتشار آثار مولفان زندانی ممنوع نیست قابل مقایسه نیست.

این بحث و جدل ها نه تنها به فروش آثار دمیرتاش آسیب نزده بلکه عکس آن صحیح است.

در یک کتاب فروشی در منطقه مرفه استانبول هیچ نسخه ای از کتاب اخیر دمیرتاش باقی نمانده است.

خانم بورگو یالزار فروشنده در کتابفروشی گفت: احساسی از همبستگی با دمیرتاش و کتابهایش وجود دارد. کتاب هایش روزنه امیدی برای بخشی از ساکنان جامعه ماست.

دمیرتاش خود نیز در این مصاحبه مکتوب می گوید که اگر آزاد بود و منابع بیشتری در اختیار داشت خلاقیت بیشتری به خرج می داد. او ادامه داد که اگر امروز می خواست میان ادبیات و سیاست یکی را انتخاب کند بدون شک ادبیات، انتخاب او بود.

توضیح عکس: جلد دو کتاب از صلاح الدین دمیرتاش

-

بیشتر بخوانید

دسترسی کاربران ترکیه به توئیتر قطع شد

ترکیه مدعی کشتن 56 نظامی سوریه شد

فیلتر شدن شبکه های مجازی در ترکیه

-منبع: عصر ایران

به "داستان نویسی زندانی سیاسی در ترکیه، روزنه ای به امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان نویسی زندانی سیاسی در ترکیه، روزنه ای به امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید