خطیب زاده: موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت گزارشگر سازمان ملل نیست

به گزارش مستند حیات، تهران (پانا) - سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید نمود که موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت و ماموریت کالامار گزارشگر سازمان ملل نیست.

خطیب زاده: موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت گزارشگر سازمان ملل نیست

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده در واکنش به اظهارات اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در قتل های فراقانونی درباره سانحه هواپیمای اوکراینی گفت: طبق ماموریت گزارشگر ویژه قتل های فراقضایی و خودسرانه که در قطعنامه 5/44 شورای حقوق بشر به آن اشاره شده است، موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی اصولا در حیطه صلاحیت و ماموریت ایشان نیست.

وی ادامه داد: در حقوق بین الملل برای پرداختن به این موضوع چارچوب های تعیین و دقیق حقوقی و فنی وجود دارد و حوزه عمل گزارشگر ارتباطی به این چارچوب ها و مقررات ندارد و بلکه ورود ناپخته و بی دلیل گزارشگر ممکن است بر فرآیندهای قانونی تاثیر غیرسازنده نیز داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه موارد و مباحث متعددی از سوی کالامار مطرح شده که نشان می دهد اطلاعاتی که در اختیار وی قرار گرفته و مبنای تهیه این متن بوده، اطلاعاتی مخدوش، آمیخته به اشتباهات متعدد، جهت دار و نامرتبط بوده است، گفت: بدون ارائه هر گونه ادله و شواهد معتبر اتهاماتی به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شده است به نظر می رسد ایشان با شتابزدگی نسبت به ورود به این موضوع اقدام نموده اند که نتیجه این شتابزدگی، یک متن غیرحرفه ای و فاقد اعتبار و استناد شده که موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی درخصوص انگیزه این اقدام می گردد.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه حتی اگر کالامار ورود به این موضوع را در حیطه صلاحیت خود می دانست، می توانست مدت محدودی صبر کند تا گزارش فنی سانحه و نیز کیفرخواست متهمین صادر گردد، توضیح داد: گزارش فنی سانحه منطبق با استانداردهای بین المللی در تاریخ 29 دسامبر 2020 تهیه و به کشورهای مرتبط ارسال شده است و تا به امروز سه کشور هم نظرات فنی خود نسبت به این گزارش را به مقام مربوطه ارسال نموده اند که عمدتا موید گزارش فنی بوده است. همچنین طبق اظهارات مقام مسئول مربوطه، گزارش نهایی تا قبل از سرانجام سال 1399 به صورت عمومی منتشر می گردد. این گزارش چند صد صفحه ای به صورت دقیق، حرفه ای و جامع به عوامل موثر در رخداد سانحه و کلیه مسائل پرداخته است.

وی با اعلام اینکه کیفرخواست متهمان پرونده نیز در مراجع قضایی ایران در آستانه صدور است و به زودی با تکمیل پرونده در دادسرای نظامی، دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمین را شروع می نماید، اعلام نمود: شاید یک علت این عجله بی جا، استعفای ایشان از سمت گزارشگری ویژه است و ایشان خواسته، با انتشار متنی نارس و شتابزده، جانشین خود را در برابر عمل صورت گرفته قرار دهد یا در برابر اقدام ایشان به انتشار این متن سیاست زده، وعده هایی درخصوص موقعیت شغلی جدید در بعضی سازمان های غیردولتی دریافت نموده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با توجه به اقدام خارج از وظایف گزارشگر و نادیده دریافت مکانیسم فنی و حقوقی بین المللی برای رسیدگی بر سوانح هوایی هیچ گونه اثری بر این متن مترتب نیست، ابراز داشت: فارغ از انگیزه های ایشان و جدا از مساله اصلی یعنی عدم صلاحیت وی برای ورود به این حوزه، جمهوری اسلامی ایران براساس اصل حسن نیت، پاسخ های تفصیلی به سوالات و ابهامات مطرح شده را تهیه نموده است که به زودی به وسیله مقتضی ارائه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در قتل های فراقانونی، دیروز سه شنبه گزارشی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی منتشر کرد که براساس این گزارش 45 صفحه ای، اتهاماتی علیه ایران مطرح شده بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "خطیب زاده: موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت گزارشگر سازمان ملل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی در حیطه صلاحیت گزارشگر سازمان ملل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید