خبرنگاران تنها جزیره ایرانی دریای خزر بی دفاع در برابر آتش سوزی

به گزارش مستند حیات، گرگان - خبرنگاران - آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر که به سبب پوشش گیاهی و حیات وحش ارزشمند، قرار است در آینده نزدیک شاهد اجرای طرح گردشگری باشد، همچنان فاقد ایستگاه آتش نشانی بوده و در حال حاضر حتی امکان جابجایی تجهیزات خاموش کردن آتش به این جزیره از جهت کوتاه دریایی بندرترکمن نیز وجود ندارد.

خبرنگاران تنها جزیره ایرانی دریای خزر بی دفاع در برابر آتش سوزی

با توجه به گرم شدن هوا و نزدیک شدن موسم بروز آتش سوزی در مراتع و درختچه زارهای آشوراده، این جزیره همچنان از نبود ایستگاه اطفا حریق و ادوات آتش نشانی رنج می برد.

الیاس هیوه چی فرماندار بندرترکمن روز چهارشنبه در تبادل نظر باخبرنگار مستند حیات گفت: نقص فنی لندی گراف (شناور) متعلق به شرکت ماهیان خاویاری که در راستا جزیره آشوراده - اسکله بندرترکمن در تردد بود، سبب شد تا دسترسی ادوات لجستیکی به این جزیره به وسیله دریا غیرممکن شده و انتقال ماشین آلات راه سازی نظیر لودر و یا ماشین آتش نشانی از راستا دریایی میسر نباشد.

وی گفت : در صورت وقوع حریق احتمالی، باید این ادوات با هماهنگی شهرستان های مازندران به وسیله میانکاله و بصورت زمینی از نزدیک ترین ایستگاه به میانکاله وارد جزیره آشوراده گردد که به زمان بسیار زیادی نیاز دارد.

فرماندار بندرترکمن گفت: در حال حاضر با همکاری سازمان همیاری شهرداری ها، شناور متحرک برای استفاده در این راستا در حال ساخت است که پس از اتمام کار علاوه بر امکان جابجایی ادوات برای اجرای عملیات گردشگری، انتقال ادوات آتش نشانی از بندرترکمن به جزیره آشوراده از سر گرفته می گردد.

هیوه چی تاکید نمود: مدیریت زیست محیطی جزیره آشوراده به عنوان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله بر عهده محیط زیست مازندران و شهرستان بهشهر است با این وجود برای حفظ پوشش گیاهی و درختچه ای این جزیره به عنوان زیستگاه ارزشمند پرندگان بومی و مهاجر و بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.

مدیریت جزیره آشوراده در غرب گلستان با حوزه پناهگاه حیات وحش میانکاله بصورت متمرکز بر عهده اداره حفاظت محیط زیست بهشهر و زیر مجموعه استان مازندران است.

بر اساس سیاست سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت مناطق زیست محیطی همچون پارک های ملی، ذخیره گاه های زیست کره و پناهگاه های حیات وحش که بر اساس جغرافیای سیاسی بین چند استان تقسیم شده باشد بر عهده استان دارنده بیشترین مساحت منطقه زیست محیطی است.

جزیره آشوراده که تمام سال میزبان انواع پرندگان بومی و مهاجر است و گونه های گیاهی و جانوری متنوع دیگری را هم در خود جای داده، سال 1354 خورشیدی جزو نخستین مناطق زیست کره دنیا معرفی و ثبت شد.

دولت تدبیر و امید مصوب نموده در 10 درصد این جزیره طرح های گردشگری اجرا گردد تا بدون آسیب به اقلیم و محیط طبیعی، این منطقه احیا و پویا گردد.

آشوراده در زمان حاضر ساکنان کمی دارد که بیشتر کارکنان سازمان شیلات هستند.

تنها قطعه خشکی پهنه آبی دریای خزر در ایران سده های گذشته با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود جدا افتاد و انگار این انزوا و تنهایی باید بخشی از سرنوشت جزیره باقی بماند.

این جزیره قبل از وقوع سیل سال 1372 با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند اما با طغیان رود ولگا در روسیه و وقوع سیلاب ناشی از بالا آمدن دریای خزر؛ آشوراده خالی از سکنه شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تنها جزیره ایرانی دریای خزر بی دفاع در برابر آتش سوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تنها جزیره ایرانی دریای خزر بی دفاع در برابر آتش سوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید