تشکیل کابینه لبنان باز هم به تعویق می افتد؟

به گزارش مستند حیات، خبرنگاران : با ازسرگیری بعضی صحبت ها از دخالت در اصول فرایند تشکیل کابینه به ویژه در خصوص تعداد وزرا و اصل گردش کرسی ها و نیز تقسیم وزارتخانه های حاکمیتی و خدماتی، خوش بینی چند روز گذشته درباره رایزنی ها برای تشکیل کابینه کاهش یافت.

تشکیل کابینه لبنان باز هم به تعویق می افتد؟

به گزارش مستند حیات به نقل از ایسنا، بعضی منابع مطلع از این رایزنی ها در گفت وگو با روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط اظهار کردند: بحث و مذاکره درباره بعضی موضوعات مربوط به تقسیم پست ها میان گروه ها و احزاب و نیز مسایل مرتبط با وزارتخانه های خدماتی همانند بهداشت و کار ادامه دارد، انتظار می رفت این مسائل به سرعت رفع شوند اما برگشته اند و دوباره مشکل آفرین شده اند.

آنها در ادامه گفتند: در حالی که انتظار می رفت تشکیل کابینه روزهای آینده اعلام گردد اما این مساله به روزهای بیشتری احتیاج خواهد داشت.

قاسم هاشم، از نمایندگان مجلس لبنان از فراکسیون توسعه و آزادسازی (به ریاست نبیه بری) در گفت وگویی رادیویی با تاکید بر فضای مثبت رایزنی ها گفت: این کار به رایزنی های بیشتری احتیاج دارد.

هاشم اضافه کرد: سکوتی که فرایند تشکیل کابینه را دربرگرفته، نشانه ای مثبت از اصول رسیدن به موفقیت و پیش بردن کارها بدون پیچیدگی اضافه و دخالت است، امروز کل فضا مثبت است و با وجود سخنان بسیاری که به دلیل شرایط لبنان و ساختار آن وجود دارند و به آنها عادت نموده ایم، این فضا تغییری ننموده است و این موضوع احتیاجمند آن است سعد حریری، نخست وزیر مکلف برای آنالیز تمامی ابعاد و از بین بردن گره های کوچک و در نهایت رسیدن به یک کابینه قدرتمند، رایزنی ها و تماس های بیشتری داشته باشد.

این نماینده فراکسیون توسعه و آزادسازی در مجلس لبنان در ادامه گفت: گره اول ساختار (کابینه) از نظر تعداد است در صورتی که شامل 18 یا 20 وزیر باشد، مساله دوم مربوط به کرسی ها و تقسیم آنها میان گروه های مختلف است، در اینجا باید بگوییم که هنوز درباره اصل گردش (کرسی ها) به شکل نهایی توافق نشده و رایزنی ها در این خصوص هنوز ادامه دارند به جز وزارت دارایی که قطعا جزو کرسی های احزاب شیعه خواهد بود.

او درباره انصراف حزب الله از کرسی وزارت بهداشت در ازای کرسی وزارت کار گفت: این مساله هنوز مورد بحث و آنالیز است و هنوز قطعی نشده است.

هاشم در ادامه علت تاخیر در تشکیل کابینه لبنان را به چگونگی ساختار لبنان نسبت داد و گفت: ما باید یک روز از این ساختار که ما را مجبور به بازگشت به بازی دموکراسی می نماید، خارج شویم.

نماینده مجلس لبنان در رابطه با مسئله ای که بلال عبد الله، نماینده حزب سوسیال ترقی خواه از آن سخن گفته بود، تاکید نمود: کسی که مسایل را در مساله تشکیل کابینه مدیریت می نماید، باید مسؤولیت را بپذیرد، او می داند طرح فرانسه شکست خورده و کوشش می نماید دولت نجات را در راستای راضی کردن کسانی که در خارج لبنان منتظر انتخابات آمریکا هستند، شکست دهد.

هاشم با اشاره به طرح مسائل و گره های جدید از این طرف و آن طرف گفت: از جمله گره هایی که ساخته شده، مطالبی است که درباره وجود اختلاف نظر بر سر تعداد وزرا مطرح شدند و اعلام شد که اختلاف بین 18 یا 20 وزیر و آن هم به دلیل کوشش برای حضور وزیر دروزی در کابینه است، یک طرف در کاخ ریاست جمهوری این خبرها را آورده و در رسانه ها منتشر می نماید تا این تفکر را القا کند که مشکل احزاب دروزی هستند و ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه مانع از تشکیل کابینه می گردد و ذهنیت موجود کنترل یافتن و تسلط است، آنها از کوشش خود دست برنداشتند تا کشور را به این درک پایین برسانند.

وی تاکید نمود: حزب سوسیال ترقی خواه هنوز اعلام ننموده خواهان کدام کرسی در دولت است، من شخصا خواهان وزارت دفاع یا کشور یا امور خارجه و یا حتی دادگستری هستم، زیرا مخالف این هستم که باقی مانده های چیزی به ما داده شوند، ما در حزب سوسیال شایستگی هایی داریم و در تمامی احزاب، چرا صحبت از دادن کرسی وزارت کشور و دفاع به رئیس جمهوری است در حالی که او بالاترین صندلی را نسبت به تمامی مسؤولان دارد؟ رئیس جمهوری چرا کرسی می خواهد؟ این خواسته در واقع سهم جذابی برای جریان ملی آزاد است.

از سوی دیگر جریان ملی آزاد رعایت یکپارچگی استانداردهای ساختاری و قانونی در تشکیل کابینه را خواهان شد.

هیئت سیاسی این جریان در نشست دوره ای خود به ریاست جبران باسیل تسریع در تشکیل کابینه و ارتباط ندادن این مساله داخلی به هرگونه عامل و یا تحول خارجی را خواهان شد و تاکید نمود: تشکیل کابینه مساله ای مربوط به لبنان و یک مسؤولیت قانونی است و لبنان حق اتلاف وقت را ندارد.

این جریان تاکید نمود: طرح فرانسه با نکات اصلاحی آن به یک کابینه کارآمد و نتیجه بخش متشکل از وزرایی احتیاج دارد که قادر به اجرای برنامه ها بوده و از کارشناسان باشند واین لزوم حضور یک وزیر متخصص در راس هر وزارتخانه را یادآور می گردد و بر این اساس سپردن بیش از یک کرسی وزارتی به یک وزیر در واقع ضربه زدن به اصل تخصص گرایی است.

منبع: اقتصادنیوز

به "تشکیل کابینه لبنان باز هم به تعویق می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کابینه لبنان باز هم به تعویق می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید